Uluğ Bey &Amp; Astronomi Uzmanı Bir Hünkar Kitabını İndir Oku – Ali Kuzu

Uluğ Bey & Astronomi Uzmanı Bir Hünkar Kitabını İndir Oku Bilgi

Uluğ Bey & Astronomi Uzmanı Bir Hünkar kitabı 136 sayfadan oluşan Türkçe dilinde 13.5 x 21 cm ölçüsünde Karton Kapak olarak 18.07.2013 tarihinde Ali Kuzu tarafından yazılarak PARAF YAYINLARI tarafından basılıp piyasaya sürülmüştür. Uluğ Bey & Astronomi Uzmanı Bir Hünkar kitabı 9786055218485 ISBN numarası ile kayıtlıdır.

Uluğ Bey & Astronomi Uzmanı Bir Hünkar Kitabını PDF İndir Oku Açıklama

Türk dünyasının 15. asırda yetiştirdiği en büyük astronomi bilgini ve Timur Han’ın torunu olan Uluğ Bey, 22 Mart 1394’te Güney Azerbaycan’daki Sultaniyye’de doğdu. İyi bir eğitim görerek, 13 yaşındayken Horasan ve Maveraünnehir eyaletlerine hakan naibi oldu. Fen bilimleri ve astronomiye merakı, kendisini dünya tarihinin en büyük astronomlarından biri haline getirdi. İlim adamlığı yanında devlet adamlığı vasfı da yüksek olan Uluğ Bey, Semerkand’da 38 yıl hükümdarlık yaptı. Bir akademi haline getirdiği sarayı, devrin meşhur âlimlerinin toplanıp tartıştığı bir mekan oldu. İktidar döneminde, başta Semerkand ve Buhara olmak üzere tüm ülke, Türk mimarisinin seçkin eserleriyle donatıldı. Uluğ Bey’in Semerkand’da kurduğu rasathanedeki astronomi çalışmaları, astronomi biliminin bugünkü seviyeye gelmesinde büyük pay sahibidir. Uluğ Bey, astronomi çalışmalarının temelini teşkil eden trigonometri ilmi üzerinde geniş çalışmalar yaptı. Kendisinden önceki Doğu – Batı dünyasının tahmini ve yaklaşık bilgilerini bırakıp bilimsel esasları tespit ederek, trigonometride yeni bir araştırma yolu açtı. Dünya onu astronomi alanındaki eserleriyle tanıdı. Semerkand’daki rasathanesinde yapılan çalışmalar, bugünkü astronomiye hâlâ ışık tutmaktadır. Oğlu Abdüllatif tarafından tahttan indirilen Uluğ Bey, 25 Ekim 1449’da, Abbas adlı bir düşmanı tarafından öldürüldü ve dedesi Timur Han’ın yanına defnedildi.

Uluğ Bey & Astronomi Uzmanı Bir Hünkar Kitabını PDF İndir Kategori

Uluğ Bey &Amp; Astronomi Uzmanı Bir Hünkar Kitabı Yayına Çıktığı 18.07.2013 Tarihinden İtibaren Toplamda 22 Kişi Tarafından Okunmuştur.

Paraf Yayınları yayınevinin tüm kitapları ve eserlerine buradan ulaşabilirsiniz..

 

Yorum yapın