Osmanlı İmparatorluğu’nda Kadılık Müessesesi Kitabını İndir Oku – A. Refik Gür

Osmanlı İmparatorluğu’nda Kadılık Müessesesi Kitabını İndir Oku Bilgi

Osmanlı İmparatorluğu’nda Kadılık Müessesesi kitabı 288 sayfadan oluşan Türkçe dilinde 15.5 x 23 cm ölçüsünde Karton Kapak olarak 08.09.2017 tarihinde A. Refik Gür tarafından yazılarak TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI tarafından basılıp piyasaya sürülmüştür. Osmanlı İmparatorluğu’nda Kadılık Müessesesi kitabı 9786053326236 ISBN numarası ile kayıtlıdır.

Osmanlı İmparatorluğu’nda Kadılık Müessesesi Kitabını PDF İndir Oku Açıklama

Hukuk tarihine iz bırakan emekli yargıç A. Refik Gür, İstanbul Üniversitesi’nde 1969-71 döneminde tamamladığı doktorasıyla, kadılık müessesesinin Osmanlı Devleti’ndeki tarihini ve anahtar nitelikteki konumunu inceleyen ilk akademik çalışmalardan birine imza attı.Uzun yılların birikimine ve geniş çaplı arşiv malzemesine dayanan bu çalışma, kadı sicillerinden derlenen kayıtların belli bir tasnifle yayımlanması konusunda öncüydü. Bu kayıtların sadece hukukçular ve hukuk tarihçileri için değil, Osmanlı çalışmalarının her alanındaki araştırmacılar için ne büyük önem taşıdığını gözler önüne serdi.Bu kitapta A. Refik Gür’ün doktora tezinin yanı sıra, 1952’de baktığı bir davanın ilintili olduğu kanunun anayasayla çeliştiğini fark etmesi üzerine verdiği karar ve bu kararın doğurduğu yankılara dair makaleler ve konuşmalar da yer alıyor.

Osmanlı İmparatorluğu’nda Kadılık Müessesesi Kitabını PDF İndir Kategori

Osmanlı İmparatorluğu’nda Kadılık Müessesesi Kitabı Yayına Çıktığı 08.09.2017 Tarihinden İtibaren Toplamda 365 Kişi Tarafından Okunmuştur.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları yayınevinin tüm kitapları ve eserlerine buradan ulaşabilirsiniz..

 

Yorum yapın