Osmanlı İdaresinde Bir Balkan Şehri Rusçuk Kitabını İndir Oku – Ayaz Uysal

Osmanlı İdaresinde Bir Balkan Şehri Rusçuk Kitabını İndir Oku Bilgi

Osmanlı İdaresinde Bir Balkan Şehri Rusçuk kitabı 478 sayfadan oluşan Türkçe dilinde 13.5 x 21 cm ölçüsünde Karton Kapak olarak 27.04.2012 tarihinde Ayaz Uysal tarafından yazılarak YEDİTEPE YAYINEVİ tarafından basılıp piyasaya sürülmüştür. Osmanlı İdaresinde Bir Balkan Şehri Rusçuk kitabı 9786054052882 ISBN numarası ile kayıtlıdır.

Osmanlı İdaresinde Bir Balkan Şehri Rusçuk Kitabını PDF İndir Oku Açıklama

Bugünkü Bulgaristan sınırları içinde bulunan ve Tuna Nehri’nin güney kıyısında yer alan Rusçuk, Ortaçağ’da kalesi ve limanı ile dikkat çeken bir şehirdi. 1388 yılında Osmanlı hakimiyetine girdi ve 16. yüzyılın ikinci yarısında pek çok açıdan gelişme göstererek bir kaza merkezi oldu. Daha sonraki dönemde ticareti, gümrüğü, tersanesi ve askeri açıdan bulunduğu stratejik konumu sebebiyle gelişmeye devam eden şehir, sosyo-ekonomik ve kültürel müesseseleriyle canlı bir merkez halini aldı. 1864 yılında kurulan Tuna Vilayeti’nin merkezi haline gelen Rusçuk, Midhat Paşa’nın yönetiminde ilk vilayet matbaası ile yerel gazete gibi pek çok yeniliğin hayata geçirildiği bir yer oldu. Bu kitapta şehrin yeri, adı, kalesi, limanı ile bölgedeki eşkiyalık faaliyetleri ve Müslüman-Gayrimüslim ilişkileri incelenmiş ayrıca vakıflar ile tereke ve sicil kayıtları da değerlendirilmiştir.

Osmanlı İdaresinde Bir Balkan Şehri Rusçuk Kitabını PDF İndir Kategori

Osmanlı İdaresinde Bir Balkan Şehri Rusçuk Kitabı Yayına Çıktığı 27.04.2012 Tarihinden İtibaren Toplamda 2 Kişi Tarafından Okunmuştur.

Yeditepe Yayınevi yayınevinin tüm kitapları ve eserlerine buradan ulaşabilirsiniz..

 

Yorum yapın