Osmanlı Devleti’nde Bir Nakşibendi Şeyhi Aziz Mahmud Urmevi Kitabını İndir Oku – Hakan Kaya

Osmanlı Devleti’nde Bir Nakşibendi Şeyhi Aziz Mahmud Urmevi Kitabını İndir Oku Bilgi

Osmanlı Devleti’nde Bir Nakşibendi Şeyhi Aziz Mahmud Urmevi kitabı 184 sayfadan oluşan Türkçe dilinde 16.5 x 23 cm ölçüsünde Karton Kapak olarak 26.01.2022 tarihinde Hakan Kaya tarafından yazılarak KİTABEVİ tarafından basılıp piyasaya sürülmüştür. Osmanlı Devleti’nde Bir Nakşibendi Şeyhi Aziz Mahmud Urmevi kitabı 9786258055146 ISBN numarası ile kayıtlıdır.

Osmanlı Devleti’nde Bir Nakşibendi Şeyhi Aziz Mahmud Urmevi Kitabını PDF İndir Oku Açıklama

Osmanlı dönemine ait biyografik çalışmaların büyük bir çoğunluğu İmparatorluğun merkezi kurumlarında rol almış tarihi kişilikler üzerine yoğunlaşır. Hakan Kaya, Osmanlı Devleti’nde Bir Nakşibendi Şeyhi: Aziz Mahmud Urmevi adlı çalışmasıyla İmparatorluğun doğusunda güç ve nüfuz sahibi olmuş önemli bir tarihi kişiliğe yoğunlaşarak merkez-taşra ilişkisine dair kayda değer analizler yapıyor. 16. yüzyılda Osmanlı ve Safevi devletleri arasındaki savaşlar sonrasında Diyarbekir’e göç eden ve dinî kimliğiyle orada önemli bir nüfuz edinen Aziz Mahmud Urmevi’nin hayatını ve kurduğu vakfın tarihsel sürecini titiz bir çalışmayla ortaya koyan Kaya dönemin siyaset, din ve toplumsal yaşam arasındaki ilişkiler hakkında da önemli bilgiler sunuyor. Ciddi arşiv çalışmalarına dayalı elinizdeki eser, İslam ve Osmanlı toplumlarının önemli bir sosyal kurumu olan vakıf geleneğinin Diyarbekir’deki yapılanmasını incelerken kentin o dönemdeki sosyoekonomik durumuna da ışık tutuyor.

Osmanlı Devleti’nde Bir Nakşibendi Şeyhi Aziz Mahmud Urmevi Kitabını PDF İndir Kategori

Osmanlı Devleti’nde Bir Nakşibendi Şeyhi Aziz Mahmud Urmevi Kitabı Yayına Çıktığı 26.01.2022 Tarihinden İtibaren Toplamda 7 Kişi Tarafından Okunmuştur.

Kitabevi yayınevinin tüm kitapları ve eserlerine buradan ulaşabilirsiniz..

 

Yorum yapın