Milli Mücadele Yıllarında İstanbul Mitingleri Kitabını İndir Oku – Zekeriya Türkmen

Milli Mücadele Yıllarında İstanbul Mitingleri Kitabını İndir Oku Bilgi

Milli Mücadele Yıllarında İstanbul Mitingleri kitabı sayfadan oluşan Türkçe dilinde 14 x 21 cm ölçüsünde Karton Kapak olarak 18.03.2016 tarihinde Zekeriya Türkmen tarafından yazılarak BERİKAN YAYINEVİ tarafından basılıp piyasaya sürülmüştür. Milli Mücadele Yıllarında İstanbul Mitingleri kitabı 9786059661041 ISBN numarası ile kayıtlıdır.

Milli Mücadele Yıllarında İstanbul Mitingleri Kitabını PDF İndir Oku Açıklama

15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’in haksız yere Yunanlılar tarafından işgal edilmesi, başta İstanbul olmak üzere pek çok şehir ve kasabada protesto mitinglerinin yapılmasına zemin hazırlamıştır. Bu mitinglerde alınan kararlar ve protesto metinleri incelendiğinde pek çok yönden benzerliklerin olduğu göze çarpar. Anadolu’nun her köşesinde icra edilen mitinglerde, Türkler, seslerini hem kendi ülkelerine hem de cihana duyurmak istemişlerdir.İdam fermam imzalanmış, kolu kanadı kırılmış, ordusu ve donanması dağıtılmış, vatan toprakları yer yer işgale uğramış bir devletin hâkim ve asli unsurunu oluşturan Türkler, pasif direniş tedbiri olarak adlandırılabilecek mitinglerle işgallere duydukları tepkileri dile getirmişlerdir. Mitingler, kuva-yı milliye yanlısı aydınların yönlendirmeleriyle gerçekleştirilmiştir. İstanbul’da ve Anadolu’nun çeşitli yerlerinde yapılan mitingler, halkın Türk milliyetçiliği duygusu ile bütünleşerek kuva-yı milliye etrafında kenetlenmesini sağlamıştır. Bu mitinglerle birlikte milli duygular doruğa çıkarılmış, millî ruh ve heyecan basın yayın organlarıyla kitlelere maledilmiş; netice itibariyle yurt sathında kısa sürede kuva-yı milliye hareketi yayılıp güçlenmiştir.Milli Mücadele döneminde duygu, düşünce ve fikir birliğini sağlamayı hedefleyen mitingler, içerik bakımından ortak noktaların farklı mekânlarda dile getirildiği önemli toplantılar olmuştur. Bu mitinglerde dile getirilin ifadeler edebî açıdan incelendiğinde, bir milletin şahlanışı, yeniden dirilişi karşımıza çıkar. Fakat bugüne kadar yazılmış olan tarih kitaplarında, Milli Mücadele dönemi anlatılırken, ne yazık ki Türk milletinin duygularının tercümanı olan mitinglere pek yer verilmemiştir.Bu kitapta, İstanbul Üniversitesi’nde işgale tepki gösteren aydın öğretim üyeleri yanında Türklüğü ile gurur duyan kız-erkek üniversite gençliğinin cihana haykırışlarını duyacak, bir yok oluşun eşiğinde iken ümitsizliğin, karamsarlığın ortadan kaldırılışı ve kurtuluşa uzanan sürecin hikâyesini bulacaksınız.

Milli Mücadele Yıllarında İstanbul Mitingleri Kitabını PDF İndir Kategori

Milli Mücadele Yıllarında İstanbul Mitingleri Kitabı Yayına Çıktığı 18.03.2016 Tarihinden İtibaren Toplamda 46 Kişi Tarafından Okunmuştur.

Berikan Yayınevi yayınevinin tüm kitapları ve eserlerine buradan ulaşabilirsiniz..

 

Yorum yapın