Matematiksel İmha Silahları – Cathy O’Neil

Matematiksel İmha Silahları – Bilgi

Matematiksel İmha Silahları kitabı 256 sayfadan oluşan TÜRKÇE dilinde 13 x 20 cm ölçüsünde Karton Kapak olarak 14.07.2020 tarihinde Cathy O’Neil tarafından yazılıp TELLEKT yayınevin’de basılıp piyasaya sürülmüştür. Matematiksel İmha Silahları kitabı 9786058043398 ISBN numarası ile kayıtlıdır.

Matematiksel İmha Silahları – Açıklama

Algoritma çağında yaşıyoruz. Yaşamlarımızı etkileyen kararlar –okula gittiğimiz yer, araba kredisi alıp almadığımız, sağlık sigortası için ne kadar ödeyeceğimiz– insanlar tarafından değil matematiksel modeller tarafından veriliyor. Teoride bunun daha fazla adalet sağlaması gerekir çünkü bu şekilde herkes aynı kurallara göre değerlendirilmiş olur, dolayısıyla önyargı ortadan kalkar.

Cathy O’Neil, aslında bu durumun tam tersinin yaşanmakta olduğunu söylüyor. Bugün kullanılan modeller, şeffaflıktan

ve tartışılabilir olmaktan çok uzaklar. En rahatsız edici olansa, ayrımcılığı güçlendirmeleri…

“Demokrasi için zehirli bir kokteyl” yaratan Büyük Veriler’in karanlık tarafına hoş geldiniz!

Hem birey hem de toplum olarak geleceğimizi şekillendiren kara kutu modellerinin; yani “matematiksel imha silahları”nın özgeçmişleri nasıl sıraladığını, kimlere nasıl kredi verdiğini (veya vermediğini), çalışanları nasıl değerlendirdiğini, seçmenleri nasıl hedeflediğini ve sağlığımızı nasıl izlediğini göz önüne seren O’Neil, modelcileri ve politikacıları algoritmalarla ilgili daha fazla sorumluluk almaya davet ediyor.

Yine de günün sonunda, hayatlarımızı yöneten modeller hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak bize kalmış. Matematiksel İmha Silahları zor soruları sormamıza, gerçeği ortaya çıkarmamıza ve değişim talep etmemize yardımcı olacak.

Matematiksel İmha Silahları yayına çıktığı 0407.2020 tarihinden itibaren toplamda 29 kişi tarafından okunmuştur.

Kitap hakkında söyleşi

Tellekt yayınevinin tüm kitapları ve eserlerine buradan ulaşabilirsiniz..

Yorum yapın