Kürtlerin Maddi Kültürü / Geleneksel Kültür Birliği Sorunu Kitabını İndir Oku – Tatyana Feodorofna Aristova

Kürtlerin Maddi Kültürü / Geleneksel Kültür Birliği Sorunu Kitabını İndir Oku Bilgi

Kürtlerin Maddi Kültürü / Geleneksel Kültür Birliği Sorunu kitabı 352 sayfadan oluşan Türkçe dilinde 13 x 19.5 cm ölçüsünde Karton Kapak olarak 28.06.2002 tarihinde Tatyana Feodorofna Aristova tarafından yazılarak AVESTA BASIN YAYIN tarafından basılıp piyasaya sürülmüştür. Kürtlerin Maddi Kültürü / Geleneksel Kültür Birliği Sorunu kitabı 9789758637218 ISBN numarası ile kayıtlıdır.

Kürtlerin Maddi Kültürü / Geleneksel Kültür Birliği Sorunu Kitabını PDF İndir Oku Açıklama

Kürtlerin maddi kültürüne ilişkin etnolojik araştırmaların ilk örneklerinden olan bu kitap, Kürdistan ile Kürt etnik nüfusunun yaşadığı Yarın Doğu’nun Kürdistan’a komşu olan bölgelerinde genel bir etno-kültürel örüntü bulmaya yönelik uzun yıllar yapılan araştırmaların sonucunda ortaya çıkmıştır. Yazar, Kürt kültürü ile Kafkasya, Anadolu ve Asya’daki diğer komşu toplulukların kültürleri arasındaki etkileşim üzerinden tarihsel olarak şekillenen bazı ulusal ve kültürel özellikler üzerinde duruyor. Kafkaslar’ın güneyinde, uzun zamandan beri bölgenin yerlisi olarak yaşayan Kürtler üzerinde 1950’li ve 80’li yıllar arasında yapılan alan araştırmaları, Yakın Doğulu diğer akraba maddi kültürlerle kürtlerin maddi kültürü arasında karşılaştırmalar yapabilmiştir. 19.ve 20.yüzyılda Kürdistan’dan Kafkaslar’ın güneyi ile komşu yörelere göç eden bazı aşiret konfederasyonları ulusal özbilinç, kültür, dil ve geleneklerini etkin bir şekilde devam ettirmişlerdir. Alan araştırmalarının bulguları arşiv bilgileri, Moskova, Leningrad, Tiflis ve Erivan’daki Sovyet müzeleri ile İran müzelerindeki eser ve eşyalar ve aynı zamanda Rusça, Batı Avrupa ve Şark dilleri ile yazılan edebi eserler ile desteklenmektedir.

Kürtlerin Maddi Kültürü / Geleneksel Kültür Birliği Sorunu Kitabını PDF İndir Kategori

Kürtlerin Maddi Kültürü / Geleneksel Kültür Birliği Sorunu Kitabı Yayına Çıktığı 28.06.2002 Tarihinden İtibaren Toplamda 9 Kişi Tarafından Okunmuştur.

Avesta Basın Yayın yayınevinin tüm kitapları ve eserlerine buradan ulaşabilirsiniz..

 

Yorum yapın