Kına’nın Soluşu / Almanya’da Gelin Olmak Kitabını İndir Oku – Metin Gür

Kına’nın Soluşu / Almanya’da Gelin Olmak Kitabını İndir Oku Bilgi

Kına’nın Soluşu / Almanya’da Gelin Olmak kitabı 432 sayfadan oluşan Türkçe dilinde 13.5 x 19.5 cm ölçüsünde Karton Kapak olarak 15.09.2006 tarihinde Metin Gür tarafından yazılarak GÜNİZİ YAYINCILIK tarafından basılıp piyasaya sürülmüştür. Kına’nın Soluşu / Almanya’da Gelin Olmak kitabı 9789758731626 ISBN numarası ile kayıtlıdır.

Kına’nın Soluşu / Almanya’da Gelin Olmak Kitabını PDF İndir Oku Açıklama

Kınanın Soluşu: Almanya’ya “gelin” gidenlerin ve dolayımında “güvey” olanların sosyokültürel hikayesidir.Sevme ve sevilmeyi körelten politik ve ekonomik nedenler itmiş onları Almanya’ya gelin gitmeye. Kimisi gelin olmuş, kimisi güvey! Böyle koşullar altında ne ele yakılan kınanın bir anlamı kalmış, nede giyilen gelinliğin.Geleneksel aile yapısının bozulduğu, dengelerin altüst olduğu noktada, ailelerin kayıpları arasına bir de çocuklarını kaybetme korkusu girince, “Oğlumuza helâl süt emmiş bir kız arıyoruz!” tanımlamasıyla sorunun çözümü, “İthal gelin”de aranmış. Bu olgunun Türkiye’deki karşılığı, “Almancılar kız arıyor!” dillendirmesinde anlam bulmuş.Kitap, Almanya’nın çeşitli kentlerinde iki yıla yakın sürdürülen bir çalışmanın ürünü. Masa başında değil, olayı yaşayanlarla defalarca görüşülüp konuşularak yazıldı. Ellinin üzerinde, çeşitli yaşlarda Almanya’ya gelin olmuşların yaşam öyküleri dinlendi.Kitap, dinlenmemişlerin, önemsenmemişlerin, hep kendilerinden vermişlerin. Analarının babalarının “Gelinlikle gidersin, kefenle dönersin!.” sözlerinin ağırlığını hep omuzlarında hissetmişlerin hikayesidir.

Kına’nın Soluşu / Almanya’da Gelin Olmak Kitabını PDF İndir Kategori

Kına’nın Soluşu / Almanya’da Gelin Olmak Kitabı Yayına Çıktığı 15.09.2006 Tarihinden İtibaren Toplamda 6 Kişi Tarafından Okunmuştur.

Günizi Yayıncılık yayınevinin tüm kitapları ve eserlerine buradan ulaşabilirsiniz..

 

Yorum yapın