İki Osmanlı Liman Kenti İzmir Ve Selanik Kitabını İndir Oku – Neslihan Ünal

İki Osmanlı Liman Kenti İzmir ve Selanik Kitabını İndir Oku Bilgi

İki Osmanlı Liman Kenti İzmir ve Selanik kitabı 295 sayfadan oluşan Türkçe dilinde 13.5 x 21 cm ölçüsünde Karton Kapak olarak 20.04.2015 tarihinde Neslihan Ünal tarafından yazılarak İMGE KİTABEVİ YAYINLARI tarafından basılıp piyasaya sürülmüştür. İki Osmanlı Liman Kenti İzmir ve Selanik kitabı 9789755337975 ISBN numarası ile kayıtlıdır.

İki Osmanlı Liman Kenti İzmir ve Selanik Kitabını PDF İndir Oku Açıklama

Bu kitap, hemen hemen aynı tarihlerde Osmanlı hâkimiyetine girmiş olan İzmir ve Selanik’in tarihine ilişkindir. İzmir bazen “gâvur”, bazen “Doğu’nun küçük Paris’i” ya da bir prenses oldu. “Sokakları hem kız hem deniz kokan” bu kent, aynı zamanda Smyrna’dan denize dökülen emperyalizmin ardında bıraktığı kentti. Aslında İzmir bunların hepsiydi.Adını Büyük İskender’in kız kardeşinden alan Selanik ise bir Bizans kentinden bir Osmanlı kentine dönüştü, ama daha çok bir Yahudi kenti oldu. Bir çekim merkezi olarak XVII. yüzyılda yıldızı parlayan, özgüveni yüksek İzmir karşısında Selanik, uzun bir dönem, “Beyaz Kule”sinde kendi sorumluluklarıyla baş başa yaşadı. Osmanlı başkentinin gölgesi altında kalan kent, XIX. yüzyılla gelen değişim rüzgârlarına ayak uydurabildi. Hatta kentteki kapitalist ilişkilerin yoğunluk kazanmasıyla, Avrupa ülkeleri için cazip bir liman kenti haline geldi, Balkan milliyetçi örgütlerinin ve ideallerinin en önemli merkezi oldu.Bu kitap, Osmanlı’nın iki liman kenti İzmir ve Selanik’in, XVII. yüzyılın ikinci yarısından XIX. yüzyıla kaydettiği sosyoekonomik gelişimi, XX. yüzyılın alevleri içinden çıkarak birinin Türk, diğerinin Yunan kenti haline gelişini ve bütün bunların ardındaki tarihsel süreci kıyaslama ve anlamlandırma çabasının bir ürünü olarak ortaya çıktı.

İki Osmanlı Liman Kenti İzmir ve Selanik Kitabını PDF İndir Kategori

İki Osmanlı Liman Kenti İzmir Ve Selanik Kitabı Yayına Çıktığı 20.04.2015 Tarihinden İtibaren Toplamda 90 Kişi Tarafından Okunmuştur.

İmge Kitabevi Yayınları yayınevinin tüm kitapları ve eserlerine buradan ulaşabilirsiniz..

 

Yorum yapın