Tarih-I Reşidi / Geride Bıraktıklarımızın Hikayesi Kitabını İndir Oku – Mirza Haydar Duğlat

Tarih-i Reşidi / Geride Bıraktıklarımızın Hikayesi Kitabını İndir Oku Bilgi

Tarih-i Reşidi / Geride Bıraktıklarımızın Hikayesi kitabı 683 sayfadan oluşan Türkçe dilinde 14.5 x 21.5 cm ölçüsünde Karton Kapak olarak 25.04.2006 tarihinde Mirza Haydar Duğlat tarafından yazılarak SELENGE YAYINLARI tarafından basılıp piyasaya sürülmüştür. Tarih-i Reşidi / Geride Bıraktıklarımızın Hikayesi kitabı 9786054944163 ISBN numarası ile kayıtlıdır.

Tarih-i Reşidi / Geride Bıraktıklarımızın Hikayesi Kitabını PDF İndir Oku Açıklama

“…Mirza Haydar, babası Özbekler tarafından öldürüldükten sonra gelip üç dört sene benim hizmetimde bulundu. Sonra müsaade isteyerek, Kaşgar’a, hanın yanına gitti.Dediklerine göre şimdi tövbe etmiş ve iyi yola girmiş. Elinden; yazı yazmak, resim yapmak, ok, mızrak ve yay kullanmak gibi her iş gelirmiş. Şairlik kabiliyeti de vardır…” (Babürname’den)Babür’ün teyze oğlu Mirza Haydar Duğlat’ın bu eseri, Babür, Gülbeden, Mirhond, Hondmir vb. çağdaşlarının eserlerinde hiç geçmeyen pek çok tarihi olaya ışık tutması ve özellikle Türklerin Tinet’le olan bağlantılarını açığa çıkarması bakımından oldukça önemli bir eser ve aynı zamanda Türk tarihine ışık tutan birinci el kaynaklardandır. Özellikle Tibet’le ilgili verdiği bilgiler hayli enteresandır.

Tarih-i Reşidi / Geride Bıraktıklarımızın Hikayesi Kitabını PDF İndir Kategori

Tarih-I Reşidi / Geride Bıraktıklarımızın Hikayesi Kitabı Yayına Çıktığı 25.04.2006 Tarihinden İtibaren Toplamda 298 Kişi Tarafından Okunmuştur.

Selenge Yayınları yayınevinin tüm kitapları ve eserlerine buradan ulaşabilirsiniz..

 

Yorum yapın