Pozitivizmin Türkiye’ye Girişi Kitabını İndir Oku – Murtaza Korlaelçi

Pozitivizmin Türkiye’ye Girişi Kitabını İndir Oku Bilgi

Pozitivizmin Türkiye’ye Girişi kitabı 336 sayfadan oluşan Türkçe dilinde 14 x 21 cm ölçüsünde Karton Kapak olarak 27.01.2021 tarihinde Murtaza Korlaelçi tarafından yazılarak KADİM YAYINLARI tarafından basılıp piyasaya sürülmüştür. Pozitivizmin Türkiye’ye Girişi kitabı 9789759000486 ISBN numarası ile kayıtlıdır.

Pozitivizmin Türkiye’ye Girişi Kitabını PDF İndir Oku Açıklama

19. yüzyılın ikinci yarısı ile 20. yüzyılın başlarındaki düşünce hayatında önemli rol oynayan felsefî akımlardan biri şüphesiz pozitivizmdir. Auguste Comte tarafından sistemleştirilen bu akım birçok ülkede yayılmış ve taraftarlar bulmuştur. Comteun yeni bir ilim olarak sosyolojiyi kurması ile pozitivizmin etki alanı daha da genişlemiştir.İngilterede John Stuart Mill ve Herbert Spencer gibi temsilciler bulan pozitivizm, bu iki ülke ile olan tarihî ve kültürel ilişkimiz oranında yurdumuzda da etkisini göstermiştir. Birçok ülkelenin kültür ve politikasında etkili rol oynayan bu akımın, memleketimize hangi yollar ile girdiği ve ilk etkilerini nasıl oluştuğu, düşünce tarihimiz açısından büyük önem taşıdığı açık bir hakikattir.İnceleme konumuz olan “Pozitivizmin Türkiyeye Girişi ve İlk Etkileri” yukarıda belirttiğimiz hususa ayrılmış bir çalışmadır. Bu çalışmamızın ilk bölümünde pozitivizmi, nasıl doğduğunu ve Fransa ile İngilteredeki temsilcilerini detaylı olarak belirttik. Bunun sebebi, edebî, siyasî ve toplumsal hayatımızdaki pozitivist etkilerle; mütefekkirlerimizden kimin, hangi pozitivist filozofun etkisinde kaldığını açık olarak ortaya koymak düşüncesidir. Konumuzun sahası çok geniş olduğu için 1920 yılı ile sınırladık. Pozitivizmin Türkiyede bu tarihten sonra görülen etkileri ayrı bir inceleme konusu olabilir.

Pozitivizmin Türkiye’ye Girişi Kitabını PDF İndir Kategori

Pozitivizmin Türkiye’ye Girişi Kitabı Yayına Çıktığı 27.01.2021 Tarihinden İtibaren Toplamda 210 Kişi Tarafından Okunmuştur.

Kadim Yayınları yayınevinin tüm kitapları ve eserlerine buradan ulaşabilirsiniz..

 

Yorum yapın